۶ شهریور ۱۳۹۸
 
نوشته شده توسط : mohammad123

از آن جا که همیشه زندگی شغلی من بر خودآگاهی و سلامت روان متمرکز بوده است، این دو ویژگی را برای انتخاب افرادی که قصد دارم با آنها همکاری کنم ، ملاک قرار داده ام. در دوره ی درسی ام- به نام  روحیه ی رهبری– به کارفرمایان توصیه می کنم پیش از استخدام متقاضیان با آن ها گفتگوکنند تا “نیمرخ روحیات” (Soul Profile) آن ها را به دست آورند. برای به دست آوردن نیمرخ روحیات این سوالات را می پرسیم:

۱- چه چیزی شما را خوشحال و سرحال می کند؟ می توانید شادترین لحظه ی زندگی تان را به یاد بیاورید؟

۲- هدف شما در زندگی چیست؟

۳-  قصد دارید چگونه با شرکت یا سازمان همکاری کنید؟

۴- استعدادها و مهارت های خاص و منحصر به فرد شما چیست و چه کسانی از آن ها بهره خواهند برد؟

۵- قهرمانان یا مربیان شما در تاریخ، اسطوره ها، دین یا عصرحاضر چه کسانی هستند؟

۵- در یک رابطه دوستانه ی خوب به دنبال چه چیز خاصی هستید؟

۶- بهترین خصوصیات شما که به [تداوم] یک رابطه ی مهم و ارزشمند کمک می کند، چیست؟

پاسخ دو- سه کلمه یا جمله ای فرد به هر سوال تصویری از مفاهیم و مضامین، اوضاع و شرایط، روابط، و دیرینه ریخت های او هم در اختیار شما و هم در اختیارخودش قرار می دهد. هم چنین این پاسخ ها توصیفی است از هسته ی عمیق تر هشیاری وی و آنچه که احساسات و نگرش او را هدایت می کند. رمز موفقیت در یک شرکت یا سازمان ایجاد گروهی پویاست که در آن: ۱) افراد نگرش مشترکی داشته باشند.۲) از توانایی های یکدیگر تعریف و قدردانی کنند (مانند تیم های ورزشی). ۳) میانشان پیوند عاطفی وجود داشته باشد و به یکدیگر اهمیت دهند .هرچند تشکیل چنین گروه های ۵ تا ۱۲ نفره ای، زمان می برد اما موفقیت گروه را تضمین می کند.

آنچه که که یک سازمان را به موفقیت می رساند ارزش های اساسی، ویژگی های شخصیتی، نگرش، اهداف، صمیمیت و شادی است. و بر خلاف مهارت های تخصصی، این ویژگی را نمی توان از بیرون تأمین نمود.

علاوه بر این ها، هر روز بیشتر و بیشتر به این حقیقت پی می برم که عادت به پریشانی و آشفتگی ذهنی در حال تبدیل شدن به یک خطر در محل کار است. کارمندانی که به رشد شخصی- از جمله تمرین هایی مثل بهوشیاری و آگاهی متمرکز- علاقه مندند نه تنها سالم ترند، بلکه به سلامت شرکت یا سازمان نیز کمک می کنند. این حقیقت نیز امروزه روشن شده است که انجام چند عمل به طور همزمان (multitasking) مهارتی است که با تمرین بدتر می شود و ممکن است به قشر مخ صدمه بزند.

به علاوه، در یک جامعه ی مبتنی بر اطلاعات، اطلاعات اضافی عملا می تواند خطرناک باشد. در ایالات متحده حدود %۲۸ از زمان کارمندانی که با اطلاعات سر و کار دارند، صرف اطلاعات اضافی می شود؛ هم چنین این اطلاعات باعث کاهش یک تریلیون دلاری قدرت تولید شده است. در حالی که تولید ناخالص داخلی ایالات متحده حدوداً ۱۵ تریلیون دلار است.

اگر به عنوان یک کارفرما از سلامت کارمندان خود- یعنی مواردی که در پایین می آید- آگاه باشید، در شرکت یا سازمان خود بسیار موفق خواهید بود :

۱- سلامت شغلی: مطمئن شوید کارمندان از آنچه انجام می دهند لذت می برند؛ از توانایی های آنها قدردانی کنید و به نظراتشان اهمیت دهید.

۲- سلامت اجتماعی: کارمندان را به دوستی، صمیمیت و جشن گرفتن تشویق کنید.

۳- در صورت امکان، تسهیلاتی برای انجام مراقبه، نرمش و تفریح فراهم کنید. و کارمندان را به انجام این امور ترغیب نمایید.

۴- کارمندان را به تلاش درارتقای سلامت روانی سازمان تشویق کنید.

۵- از امنیت مالی کارمندان اطمینان حاصل کنید و آنها را در زمینه برنامه ریزی برای پس انداز و بیمه ی رضایت بخش، یاری نمایید.

پیشنهادات فوق، طی چندین سال، از داده های موسسه ی گالوپ جمع آوری شده است.

به یاد داشته باشید سلامت روانی شخصی شما و این که چه طور آن را در زندگی خویش شکل  می دهید، افراد مناسب را به سوی شما جذب می کند.

تحقیق اخیر- همانطور که نکات مهم آن در بالا ذکر شد- بهترین پیش بینی کننده ی تعهد طولانی مدت کارمندان و موفقیت یک سازمان، شرکت و یا گروه  است.

منبع: سایت روانشناسی یاس:: موضوعات مرتبط : دسته‌بندی نشده
:: برچسب ها : , , , , ,
تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۶ شهریور ۱۳۹۸ | بدون دیدگاه
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند * 
   
برای ویرایش این متن فایل about.php ویرایش کنید.