۲۵ دی ۱۳۹۸
 
نوشته شده توسط : yascc

مبحث رویا هزاران سال است که فکر فیلسوفان و اندیشمندان همه ی حوزه های علمی را به خود مشغول کرده است. و خیلی پیش آمده است که شما در تفسیر و برداشت خود از رویا گنگ و مبهم بوده اید.  قبل از اینکه شروع کنیم ابتدا ببینیم رویا چیست؟؟ رویا، همه ی تصاویر ، افکار و احساساتی هستند که ما در خواب تجربه می کنیم . رویا می تواند آشکار و واضح باشد و همچنین می تواند مرموز و تاریک باشد. همچنین رویا می تواند دلنشین و خوب باشد و حتی می تواند رنگ کابوس به خود گیرد و آزارنده باشد.

چرا رویا می بینیم؟ رویا در اختیار چه هدفی است؟ با این که نظریات مختلفی در باب توضیح خواب ارائه شده است ، هنوز این موضوع راهگشای تحقیقات زیادی است و هنوز هم دانشمندان در پی کشف چرایی خواب هستند. برای مثال عده ای معتقدند که خواب هیچ گونه هدف و منفعتی ندارد و بودو نبودش برابر است. در حالی که برخی دیگر اعتقاد دارند که خواب برای جسم و روان ضروری است. ارنست هافمن، مدیر مرکز اختلالات خواب در بیمارستان ولسلی نیوتن در بوستون، ماساچوست،نشان می دهد که خواب می تواند برانگیختگی دوباره ای برای فعال شدن حافظه و تثبیت شدن بیشتر اطلاعات در حافظه را منجر شود.  در ادامه برخی از نظریات مطرح در باب اینکه چرا خواب می بینیم را ارائه می دهیم.

۱- دیدگاه روانکاوی و فروید : در این دیدگاه اینگونه در نظر گرفته می شود که خواب نماینده ای از امیال ناخود آگاه و سرکوب شده است. در این دیدگاه امیال جنسی سرکوب شده که در بیداری موجب اضطراب فرد می شود در خواب بدون اضطراب خود را نشان می دهند. فروید در اثر خود ” تفسیر رویا می نویسد که خواب و رویا دو جنبه دارد : جنبه ی آشکار و جنبه ی پنهان . جنبه ی آشکار تصاویری است که ما در خواب می بینیم و جنبه ی نهان یا محتوای پنهان نماد و معنای ماورای جنبه ی آشکار است. فروید جنبه ی نهان رویا را شاهراهی برای ورود به ناخودآگاه فرد می داند. ولی جای تاسف دارد که گفته شود تحقیقات علمی از این نظریه حمایت نمی کند.

۲- نظریه ی فعال سازی : در این نظریه که اولین بار توسط آلن هابسون و رابرت کلارلی مطرح شد . مدارهای شکل گرفته در مغز در طول خواب رم برای معنا دادن دوباره به اطلاعات فعال می شوند. این مدارها که سیگنالهایی از سیتم لیمبیک را به هیپوکامپ و آمیگدال مرتبط می کند. بنابرای ن دیدگاه خواب نتیجه ی ترکیب سیگنالهایی است که در طول خواب رم اتفاق می افتد و همچنین بیان می شود که این ترکیب کار خلاق مغز ما می باشد .

برخی دیگر از نظریات در مورد چرایی خواب عبارتند از :

– یک تئوری خواب را نتیجه ی ترکیب محرکهای بیرونی در زمان خواب می داند . مثلا صداهای بیرونی و محرکهای لمسی بیرونی.

– نظریه ای دیگر با شبیه سازی ذهن انسان به کامپیوتر در پی تبیین خواب می باشد. بنابراین نظر خواب حاصل پاکسازی ذهن و آماده شدن فعالیتش برای روز بعد می باشد.

– نظریه ای دیگر خواب را به عنوان یک روان درمانی در نظر می گیرد. در این نظریه خواب موضعی برای ایجاد ارتباط بین افکار و احساسات فرد می باشد.

– مدل معاصر در تبیین خواب به ترکیبی از رویکردها دست زده است . که نتیجه ی آن فعال شدن تفکرات سست و اطلاعات تثبیت نشده می باشد که در ادامه توسط احساسات و تصورات ما هدایت می شوند.

منبع: سایت روانشناسی یاس:: موضوعات مرتبط : دسته‌بندی نشده
:: برچسب ها : , , , , ,
تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۲۵ دی ۱۳۹۸ | بدون دیدگاه
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند * 
   
برای ویرایش این متن فایل about.php ویرایش کنید.