۵ بهمن ۱۳۹۸
 
نوشته شده توسط : yascc

فریاد زدن کودکان علت های زیادی دارد که نظریه پردازان روانشناسی کودک ازعلت های رفتاری مثل مشاهده ی فریاد زدن والدین گرفته تا علت های زیستی که موضوع میراث های زیستی را مطرح می کنند. همچنین نشان داده شده است که فریاد نشانه ی اضطراب در کودکان نیز می تواند باشد.  در این مطلب سه راه ساده که برگرفته از کتاب ” ده روز تا یک کودک آرام” می باشد را برای متوقف کردن فریادهای کودکتان بیان می کنیم.

۱- شنونده ی خوبی باشید : بسیار دیده شده است هنگامی که کودک صحبت می کند والدین مشغول کارهای خود هستند و به صحبت های کودک گوش نمی دهند. همین موضوع باعث تدافعی تر شدن کودک می شود . گاهی پرسیدن یک سوال در حین صحبت کردن فرزندتان می تواند بسیار راهگشا باشد. اینکه چرا والدین فکر می کنند که با تظاهر به گوش کردن می توانند کار خود را نیز انجام دهند جای تعجب دارد. چرا که کودکان به درجه ای رسیده اند که می توانند با استفاده از نظریه ی ذهن خود دنیا را از دریچه ی نگاه دیگران مشاهده کنند. پس تظاهر به گوش دادن نکنید.

۲- استفاده از درک خود برای تبیین رفتار کودک : همیشه سعی نکنید که خود هم همرا کودک فریاد بزنید. سعی کنید به تبیین رفتار کودک و علت یابی فریاد و و حتی رفتارهای او بپردازید . مطمئنا چیزی وجود دارد یا نبود چیزی است که باعث فریاد کودک می شود. سعی کنید با پیدا کردن علت و اینکه چگونه می توانید فریاد او را متوقف کنید به روند بهتر شدن روابطتان کمک کنید. این کار باعث تغییرات خوب در خود شما و احساس ایجاد کنترل در خود شما نیز خواهد شد و باعث می شود که کودک کمتر پرخاشگر شود ارتباط بهتری با شما بگیرد.

۳- هیچ چیز را شخصی نکنید : میگل رویز در کتاب خود با عنوان هیچ چیز را به خود نگیرید می نویسد که تفکر بیش از اندازه نسبت به فرزندتان و رفتارهایش شما را در مقابل او قرار می دهد. مطمئنا این نکته را به یاد داشته باشید که مسئولیت همه ی رفتارهای کودک بر عهده ی شما نیست و محدود کردن او کاری بی ارزش ئ نشدنی است. لذا دانستن این موضوع خود به ایجاد ارتباط شما و کودکتان کمک خواهد کرد.

منبع: سایت روانشناسی یاس:: موضوعات مرتبط : دسته‌بندی نشده
:: برچسب ها : , , , , ,
تاریخ انتشار : شنبه, ۵ بهمن ۱۳۹۸ | بدون دیدگاه
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند * 
   
برای ویرایش این متن فایل about.php ویرایش کنید.